Zmarła prof. dr hab. Halina Wiśniewska

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 czerwca 2018

Z  głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 maja 2018 r.  zmarła prof. dr hab. Halina Wiśniewska, wybitny filolog, emerytowana profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autorka wielu prac dotyczących historii  oraz dydaktyki języka polskiego. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Przemyślu – jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 5 i 6, a następnie wykładowca w przemyskim Studium Nauczycielskim. 
Polszczyźnie przemyskiej poświęciła książki autorskie oraz artykuły, publikowane m.in. w „Roczniku Przemyskim”. Wśród nich można wymienić tytuły: Polszczyzna przemyska wieków XVII-XVIII (1975); Kultura językowa rzemieślników przemyskich XVII wieku (1987); Kunszt pisania po polsku w królewskim Przemyślu (XVI-XVIII wiek) (2010) – wraz z L. Tymiakinem. Jedną z jej ostatnich prac była pozycja: Rzemieślnicy i rzemiosła w królewskim Przemyślu (zawodowe słownictwo i frazeologia) XVI-XVIII wiek, wydana w 2015 roku nakładem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. 

Pożegnanie Pani Profesor odbędzie się 6 czerwca 2018 r. o godz. 12.00 na Wydziale Humanistycznym UMCS (hol przy głównym wejściu).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 czerwca 2018 r. na Cmentarzu Komunalnym w Lublinie (ul. Droga Męczenników Majdanka 71) i rozpoczną się o godzinie 14.00 w kaplicy cmentarnej.