Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Patriotyzm jemioły

Przejdź do - Patriotyzm jemioły

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zaprasza na spotkanie i prezentację książki Ryszarda Głowackiego pt. Patriotyzm jemioły w dniu 26 kwietnia (czwartek) 2018 r. o godz. 17:30.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu  ul. Kościuszki 7.

11 kwietnia 2018

IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Colloquia Russica

Przejdź do - IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Colloquia Russica
Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli zapraszają na IX Międzynarodową Konferencję Naukową z cyklu Colloquia Russica

"Ruś a Polska (X-XIV w.)"

Konferencja odbędzie się w dniach 5-8 grudnia 2018 roku, 
Miejsce konferencji: Przemyśl, Polska

Języki konferencji: wszystkie języki słowiańskie i język angielski 
Zakres chronologiczny: X-XIV w. 
Zgłoszenia i teksty abstraktów prosimy wysłać na adres: colloquia.rusica@gmail.com
6 czerwca 2018

Zmarła prof. dr hab. Halina Wiśniewska

Z  głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 maja 2018 r.  zmarła prof. dr hab. Halina Wiśniewska, wybitny filolog, emerytowana profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autorka wielu prac dotyczących historii  oraz dydaktyki języka polskiego. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Przemyślu – jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 5 i 6, a następnie wykładowca w przemyskim Studium Nauczycielskim. 
Polszczyźnie przemyskiej poświęciła książki autorskie oraz artykuły, publikowane m.in. w „Roczniku Przemyskim”. Wśród nich można wymienić tytuły: Polszczyzna przemyska wieków XVII-XVIII (1975); Kultura językowa rzemieślników przemyskich XVII wieku (1987); Kunszt pisania po polsku w królewskim Przemyślu (XVI-XVIII wiek) (2010) – wraz z L. Tymiakinem. Jedną z jej ostatnich prac była pozycja: Rzemieślnicy i rzemiosła w królewskim Przemyślu (zawodowe słownictwo i frazeologia) XVI-XVIII wiek, wydana w 2015 roku nakładem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. 

Pożegnanie Pani Profesor odbędzie się 6 czerwca 2018 r. o godz. 12.00 na Wydziale Humanistycznym UMCS (hol przy głównym wejściu).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 czerwca 2018 r. na Cmentarzu Komunalnym w Lublinie (ul. Droga Męczenników Majdanka 71) i rozpoczną się o godzinie 14.00 w kaplicy cmentarnej. 

5 czerwca 2018

O wystawie jubileuszowej Dwa stulecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Przejdź do - O wystawie jubileuszowej Dwa stulecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zaprasza na spotkanie z dr Martą Pękalską oraz dr Łukaszem Koniarkiem (Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu) pt. O wystawie jubileuszowej Dwa stulecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich w dniu 23 maja (środa) 2018 r. o godz. 17:30.

 

30 kwietnia 2018

V panel historyczny "Prawem i lewem po ziemi sanockiej i przemyskiej. Bieszczady i Pogórza w epoce staropolskiej"

Przejdź do - V panel historyczny "Prawem i lewem po ziemi sanockiej i przemyskiej. Bieszczady i Pogórza w epoce staropolskiej"

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu ora Koło Przewodników PTTK w Sanoku przy Oddziale PTTK „Ziemia Sanocka” zapraszają w dniu 4 kwietnia (środa) 2018 godz. 16:00  na V Panel historyczny: Prawem i lewem po ziemi sanockiej i przemyskiej Bieszczady i Pogórza w epoce staropolskiej


Spotkanie odbędzie się w w Sali konferencyjnej Ratusza w Brzozowie. 

29 marca 2018