Jesteś tutaj: Start / Aktualności / Pro memoria

Pro memoria

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 kwietnia 2021

 

 2 kwietnia 2021 r. w wieku 83 lat zmarł dr Jerzy Adam Radomski. Pogrzeb odbył się w Otwocku 8 kwietnia.

Jerzy był wieloletnim członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Był historykiem i encyklopedystą. Absolwent UJ, wieloletni redaktor PWN w Warszawie, pracownik naukowy Wojskowego Instytutu Historycznego, wykładowca Akademii Obrony Narodowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W swoich badaniach naukowych koncentrował się na historii najnowszej Polski. Autor blisko 300 publikacji naukowych, a jako encyklopedysta ponad 21 tys. haseł. Związany emocjonalnie z Przemyślem z którego pochodził był mocnym wsparciem inicjatyw TPN na gruncie warszawskim. Jako bibliotekarz w szczególny sposób dbał o bibliotekę naszego TPN przywożąc zawsze podczas każdego swojego przyjazdu do Przemyśla bezcenne dla naszego księgozbioru publikacje. Wspomagał nas również w pracach wydawniczych, szczególnie mnie na łamach „Historii Wojskowości”. W swoich badaniach podejmował różnorodną tematykę bardzo często odnoszącą się do historii naszego regionu. Był uczestnikiem wielu konferencji naukowych. Chętnie przyjeżdżał do swojego ulubionego Przemyśla na odczyty, ale jeszcze chętniej wyjeżdżał z nami na nasze wycieczki, objazdy naukowe na kresy. Był zamiłowanym krajoznawcą, turystą oraz myśliwym. Niestrudzony na polu wydawniczym miał jeszcze wiele planów badawczych, których niestety nie udało mu się już zrealizować.

Całej rodzinie, a szczególnie córce Ani i synowi Wojtkowi składamy kondolencje łącząc się w bólu po stracie ojca, a naszego przyjaciela Jerzego Radomskiego.

 

Autor: Lucjan Fac

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie