Gratulacje dla nowych rektorów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 czerwca 2020

W imieniu zarządu Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu chciałbym złożyć najserdeczniejsze gratulacje dwóm, nowo wybranym rektorom – członkom TPN.

Przemyślanin i absolwent I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu, dr Paweł Trefler, obecny rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, zdobył wymaganą większość głosów i został 29 maja br. wybrany na rektora tej uczelni na drugą kadencję.

 

W dn. 19 czerwca br. prof. dr hab. Piotr Borek, dotychczasowy dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Rektor-elekt jest z Przemyślem związany poprzez TPN, nie tylko jako członek towarzystwa, ale przede wszystkim jako prawie od dekady redaktor naczelny „Rocznika Przemyskiego. Literatura i Język” i autor wielu artykułów ogłaszanych na jego łamach. Profesor Borek w latach 2016–2019 był dziekanem Wydziału Filologicznego, a wcześniej, od 2009 roku, dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Jest autorem blisko 200 publikacji, w tym monografii autorskich oraz książek zbiorowych i edycji krytycznych. Ma liczne osiągnięcia krajowe i międzynarodowe. Warto podkreślić, że w latach 2004–2016 kierował jedynymi w Polsce studiami podyplomowymi z zakresu romologii „Romowie w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne”.

Obu Panom zarząd TPN życzy zdrowia, wielu sukcesów i sił do kierowania instytucjami oraz dalszej pasji do podtrzymywania przemysko-krakowskiej współpracy.

 

Tomasz Pudłocki